TOĆ. Spektakl o języku śląskim na deskach MDK w Łaziskach Górnych
TOĆ to spektakl zrealizowany na podstawie rozmów ze Ślązaczkami.
To niesamowite wydarzenie już 9 października 2024 r. o godz. 19:00 na deskach MDK Łaziska Górne!
- Tekst i reżyseria: Ewa Mikuła
- Obsada: Malwina Brych, Żaneta Górecka, Magdalena Lamża, Marta Wiśniewska
- Przestrzeń i multimedia: Klaudia Kasperska
- Muzyka: Maciej Zakrzewski
- Produkcja: Żaneta Górecka
- Trailer, zdjęcia, oprawa graficzna: Magda Bremer
- Stroje rozbarskie wypożyczył Studencki Zespół Pieśni i Tańca “Katowice” Uniwersytetu Śląskiego. Dziękujemy!
- bezpłatne wejściówki – ilość miejsc ograniczona!
O spektaklu
„Toć”, spektakl Ewy Mikuły na podstawie wywiadów z użytkowniczkami języka śląskiego.
„Toć” to opowieść o języku śląskim widzianym oczami jego użytkowniczek. Impulsem do stworzenia spektaklu była osobista potrzeba autorki, by skonfrontować własne doświadczenia związane z językiem śląskim – domowym, intymnym, zarezerwowanym dla najbliższych, ale również stygmatyzowanym i wykluczanym w przestrzeni publicznej – z tym, w jaki sposób jest postrzegany przez inne osoby, które się nim posługują. Rozmowy o śląskim i po śląsku z innymi kobietami to próba znalezienia wspólnoty doświadczeń. W ten sposób, prywatne pragnienie zrozumienia charakteru polsko-śląskiej dwujęzyczności przeradza się w wielogłos intymnych historii o kobiecości, wstydzie, wyporności i granicach języka.
Projekt “Toć” zakłada stworzenie tekstu i spektaklu dokumentalnego Ewy Mikuły o języku śląskim z wielopokoleniowej, kobiecej perspektywy. W ramach projektu zostały przeprowadzone warsztaty, gdzie młode Ślązaczki dzieliły się swoim doświadczeniem ze starszym pokoleniem użytkowiczniczek języka śląskiego. Rozmowy stanowią bazę do stworzenia tekstu do spektaklu. Inicjatywa ma na celu budowanie międzypokoleniowej więzi wokół śląskiej kultury i języka śląskiego oraz podmiotowe włączenie mieszkańców w kulturalną debatę o ich regionie.
Premiera spektaklu odbędzie się w Kompleksie Sztygarka w Chorzowie podczas wydarzenia: BLISKIE/DALEKIE. Festiwalu X-lecia Teatru im. Stefana Batorego. Następnie zaplanowane są po dwa pokazy spektaklu (jeden dla młodzieży, drugi dla wszystkich mieszkańców) w Miejskim Ośrodku Kultury w Lędzinach (8.09), Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych (9.10) oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Gierałtowicach (10.10). Ponadto twórczynie każdorazowo po spektaklu poprowadzą serię edukacyjnych warsztatów adresowanych dla młodych widzów z lokalnych ośrodków kultury. Warsztaty towarzyszące spektaklowi będą służyć młodzieży jako platforma do dyskusji na temat języka śląskiego, oraz dzielenia się stosunkiem do tradycji śląskiej w miejscu, w którym dorastają.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024
19:00