Nowy GeoPortal
Miasto Łaziska Górne udostępniło nowy GeoPortal - nowoczesny system informacji przestrzennej, dostępny pod adresem geoportal.laziska.pl
GeoPortal ma na celu zapewnienie dostępu do aktualnych danych geograficznych, wizualizacji i umożliwienie wykonywania analiz przestrzennych.
Nowy GeoPortal Miasta Łaziska Górne oferuje szeroką gamę aplikacji mapowych i funkcjonalności, które mogą być przydatne dla różnych grup użytkowników. GeoPortal nie wymaga logowania, można z niego korzystać za pomocą przeglądarki internetowej, co dodatkowo sprawia, że jest przystępny i łatwy w obsłudze.
Strona główna GeoPortalu składa się z kilku obszarów. Jednym z nich są moduły mapowe grupujące tematycznie przygotowane aplikacje.
Obecnie dostępne są aplikacje dotyczące:
- planowania przestrzennego,
- projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz miejskich,
- nieruchomości na sprzedaż,
- czystości i porządku,
- ochrony przyrody,
- hydrografii,
- terenów górniczych,
- edukacji,
- wyborów,
- sieci drogowej,
- turystyki,
- zabytków,
- sportu i rekreacji
- oraz mapa ogólna.
Każda z aplikacji pozwala na wizualizację danych powiązanych z jej tematyką i zapewnia dostęp do podstawowych informacji, takich jak: adresy, ulice, działki, budynki czy ortofotomapy. GeoPortal ułatwia analizę danych umożliwiając dowolną konfigurację ich widoczności na mapie, wyszukiwanie obiektów według atrybutów opisowych, wizualizację danych w tabeli z opcją ich eksportu, pomiaru, rysowania własnych obiektów, zmiany map bazowych oraz drukowania mapy.
Przydatną funkcjonalnością jest również możliwość przygotowania przez użytkownika własnej mapy poprzez dodanie danych, które są prezentowane w innych aplikacjach lub pozyskane z zewnątrz w formie usług wms, wfs, czy plików kml, csv.
Na stronie głównej Geoportalu znaleźć można również panel przedstawiający najnowsze aplikacje. Dzięki temu użytkownik jest informowany o nowościach i w łatwy sposób może zapoznać się z nowymi rozwiązaniami.
Ważnym obszarem strony głównej GeoPortalu są Otwarte dane, czyli udostępniane publicznie informacje, które mogą być wykorzystywane, modyfikowane i rozpowszechniane przez każdego (z zastrzeżeniem ewentualnych ograniczeń wynikających z licencji).
Otwarte dane zwiększają przejrzystość podejmowanych działań, poprawiają efektywność i jakość usług publicznych. Dane te można pobrać w formatach takich jak csv, pliki shapefile, GeoJSON, geobaza plikowa czy xlsx.
Aktualnie korzystający z portalu mogą pobrać 30 warstw tematycznych. Z czasem liczba warstw, które można pobrać będzie się zwiększać.
Zachęcamy do odwiedzenia strony.