BEZPŁATNE BADANIA POD KĄTEM ZARAŻENIA WIRUSEM HCV

Na terenie powiatu mikołowskiego trwa organizowana przez Fundację Gwiazda Nadziei akcja bezpłatnych badań pod kątem zakażenia wirusem HCV. Z bezpłatnych testów anty-HCV może skorzystać każdy

Badanie pozwala stwierdzić, czy dana osoba miała kontakt z wirusem HCV. Testy wykonywane są w ramach szybkiego badania krwi z palca. Wynik badania dostępny jest już po 15 minutach. W przypadku pozytywnego wyniku anty-HCV, kolejnym krokiem jest badanie HCV RNA, mówiące o obecności wirusa HCV we krwi, a co za tym idzie konieczności podjęcia leczenia. Aby skorzystać z badania, wystarczy zgłosić się do wskazanych punktów diagnostycznych, biorących udział w akcji. Nie trzeba wykazywać się zameldowaniem. Akcja potrwa do końca kwietnia 2018 roku.

W naszym mieście badanie można wykonać od 1 lutego do 30 kwietnia lub wyczerpania zapasów testów w Laboratorium:

PROELMED PORADNIA ul. Plac Ratuszowy 1b (pn. – pt., godz. 7:00 – 9:00)

PROELMED PORADNIA ul. Staszica 4a (pn. – pt. godz. 7:00 – 8:30)

HCV jest groźnym wirusem, przenoszonym przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV . Pierwszymi objawami choroby są nudności, osłabienie, uczucie zmęczenia, dolegliwości układu pokarmowego i osłabiony apetyt. W zaawansowanym stadium dochodzi do zaburzeń orientacji, powiększenia obwodu brzucha, obrzęku podudzi i żółtaczki. Przez wiele lat osoba zakażona może nie mieć żadnych objawów. W Polsce 80% zakażonych wirusem HCV jest nieświadoma swojej choroby.

Badanie anty-HCV nie jest finansowane z budżetu NFZ w poradni lekarza pierwszego kontaktu.

http://www.gwiazdanadziei.pl/fundacja/516-akcja-bezplatnych-badan-w-powiecie-mikolowskim

wielkość czcionki